JEDNOSTKI MEDYCZNE

Przedstawiamy Mariannę - Szarytkę z sercem na dłoni...

 

29. czerwca przy ul. Staszica 16 odsłonięto kolejną, siódmą figurkę na szlaku lubelskich koziołków. To Marianna - Szarytka z sercem na dłoni, którą powitać przybyły Siostry Szarytki z Warszawy i Lublina, na czele z S. Jadwigą, Wizytatorką Zakonu prowincji warszawskiej. Podczas wydarzenia obecni byli przedstawiciele Fundacji Lubelskie Koziołki oraz fundatora - firmy Budimex, jak również Zarząd i pracownicy naszego Szpitala.

SZARYTKA MARIANNA NA HISTORYCZNYM SZLAKU KOZIOŁKÓW

Nadane imię pochodzi od pierwszej przełożonej Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia w Klasztorze przy ul. Staszica 16 - s. Marianny Kulisińskiej. Siostry Szarytki przez blisko 200 lat sprawowały opiekę nad pacjentami w miejscu, w którym ustawiono rzeźbę. Marianna, stojąc przy najstarszym budynku SPSK Nr 1, pochodzącym z połowy XVII w., spogląda w stronę najnowszego i najnowocześniejszego obiektu szpitalnego, który powstał w ramach ostatniego etapu "Przebudowy i rozbudowy Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 1 Uniwersytetu Medycznego w Lublinie". Wykonawcą tej inwestycji była firma Budimex, która na zakończenie realizacji okazałego gmachu Szpitala, postanowiła sfinansować figurkę Szarytki Marianny, łączącej historię z nowoczesnością w ramach SPSK nr 1 w Lublinie.

 

Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia Św. Wincentego a Paulo powstało we Francji w 1633 roku. Założycielami byli Św. Wincenty a Paulo i Św. Ludwika de Marillac. Siostry Szarytki do posługi chorych w Lublinie przybyły w 1730 r. i założyły szpital w darowanej kamienicy przy ul. Złotej 59. W 1736 przeprowadziły się z chorymi do Szpitala Miejskiego Św. Łazarza na ul. Podwale, przy kościele Św. Wojciecha.

W 1826 r. Siostry Miłosierdzia otrzymały Klasztor po Karmelitankach przy ul. Staszica 16, został on przebudowany na szpital w 1835 roku.

W szpitalach przy ul. Złotej, na Podwalu i przy ul. Staszica Siostry Szarytki przepracowały łącznie 286 lat, w Szpitalu przy ul. Staszica - 190. Po zwolnieniu wszystkich Sióstr ze Szpitala przez władze PRL w 1952 roku, pozostały jeszcze w posłudze parafialnej i opiece nad kościołem do 2016 roku, odwiedzały chorych i katechizowały dzieci.

Siostr Szarytki przy Szpitalu - ul. Staszica 16 / 30.06.1923 r.

Z archiwum Sióstr Szarytek w Warszawie otrzymaliśmy zdjęcie z 30. czerwca 1923 roku, które przedstawia Siostry Szarytki przed budynkiem poklasztornym przy ul. Staszica 16.

29. czerwca 2023 r. - dokładnie 100 lat później, w tym samym miejscu, do zdjęcia stanęły przybyłe na uroczystość Siostry Szarytki.

Siostry Szarytki - /sztaszica 16 / 29.06.2023 r.

 

Siostry Szarytki przyjęły inicjatywę Szpitala, Fundacji Lubelskie Koziołki oraz firmy Budimex z dużą życzliwością i sympatią. Na pytanie, czy nie przeszkadza im, że Marianna jest symbolicznym koziołkiem na lubelskim szlaku odpowiedziały, że nie, ponieważ dzięki temu mieszkańcy miasta oraz turyści usłyszą o Siostrach Miłosierdzia i ich wkładzie w opiekę nad pacjentami i biednymi.

 

Dziękujemy wszystkim za obecność i zapraszamy do oglądania Marianny!

 

Media o wydarzeniu: Kurier Lubelski / tvp3 / Dziennik Wschodni / Radio Lublin / Radio ESKA / rmf24.pl Lublin112

 

Artykuły - pozostałe
Poradnia Laktacyjna przy Zespole Poradni Specjalistycznych na ul. Staszica 14a funkcjonuje jako jedyna przyszpitalna poradnia na terenie Lublina. Pierwsza porada laktacyjna dla pacjentów urodzonych w USK Nr 1 jest bezpłatna. Porad udziela położna
W maju br. w Collegium Anatomicum Uniwersytetu Medycznego w Lublinie lekarze szkolący się oraz młodzi specjaliści z lubelskich szpitali klinicznych po raz pierwszy wzięli udział w praktycznym szkoleniu z technik operacyjnych pod nazwą Trauma Days. 4.
Z głębokim żalem informujemy, że 20. czerwca 2024 r. zmarł Prof. dr hab. n.med. Tomasz Zubilewicz , wieloletni Kierownik Kliniki Chirurgii Naczyniowej i Angiologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego Nr 1 w Lublinie. Pan Profesor był nie tylko
Aktualizacja: 30 Czerwiec 2023 | Autor: Anna Guzowska