Pierwsza w Lublinie Poradnia Laktacyjna - dyplomowany doradca laktacyjny zaprasza!

Poradnia Laktacyjna przy Zespole Poradni Specjalistycznych na ul. Staszica 14a funkcjonuje jako jedyna przyszpitalna poradnia na terenie Lublina. Pierwsza porada laktacyjna dla pacjentów urodzonych w USK Nr 1 jest bezpłatna. Porad udziela położna specjalistka Agnieszka Jamroży, edukatorka do spraw laktacji IBCLC- Miedzynarodowy Dyplomowany  Konsultant Laktacyjny.

Do Poradni Laktacyjnej zapraszamy wszystkie kobiety planujące potomstwo, kobiety w ciąży, które chcą wiedzieć wszystko o karmieniu piersią, a także młode mamy, które już zaczęły karmić piersią, ale mają problemy z karmieniem dziecka własnym pokarmem.

Edukator do spraw laktacji to specjalista, który wspiera matki w procesie karmienia piersią. Jego rola jest kluczowa w pomaganiu matkom przezwyciężać trudności związane z laktacją, przeprowadza indywidualne konsultacje w zakresie:

• oceny stanu ogólnego i psychicznego matki,
  • bada piersi,
  • obserwuje i bada dziecko – jego stan ogólny, aktywność, napięcie, ocenę cech odwodnienia i przyrostu masy ciała,
  • obserwuje technikę karmienia i udziela praktycznych wskazówek,
  • obserwuje akt karmienia i ocenia funkcję ssania,
  • uczy, jak prawidłowo przystawiać dziecko do piersi, aby uniknąć bólu i uszkodzeń brodawek,
  • pomaga rozwiązywać problemy z zastojem pokarmu i laktacją,
  • doradza w kwestiach związanych z dietą matki i wpływem na jakość mleka.

Skorzystaj z  Poradni Laktacyjnej jeżeli:

• jesteś młodą kobietą, planujesz ciążę, chcesz karmić swoje dzieci piersią i chcesz wiedzieć o tym zagadnieniu jak najwięcej;
  • jesteś w ciąży i chcesz wiedzieć, jak rozpocząć karmienie tuż po urodzeniu dziecka;
  • słyszałaś wiele o tzw. diecie matki karmiącej, ale do końca nie jesteś pewna, co możesz, a czego nie możesz jeść, aby Twoje dziecko nie miało problemów z brzuszkiem;
  • przy słabym przybieraniu na wadze dziecka karmionego piersią, które może być czasem spowodowane nieodpowiednim sposobem ssania, a przez to słabym pobieraniem pokarmu np. krótkie wędzidełko;
  • dziecko nie umie, bądź nie chce ssać. Także, gdy dziecko jest mało aktywne, przysypiające przy karmieniu, trudne do wybudzenia;
  • urodziłaś bliźnięta – karmienie piersią bliźniąt jest sprawą wymagającą wsparcia i profesjonalnej pomocy, szczególnie na początku wspólnej drogi;
  • urodziłaś przedwcześnie – karmienie naturalne wcześniaka jest bardzo ważne! Z drugiej strony wymagające.

Konsultant Laktacyjny pomaga w zakresie rozbudzenia i utrzymania laktacji szczególnie, gdy mama jest oddzielona od dziecka:

•  musi przyjmować leki, ale chce karmić naturalnie i martwi się, że zaszkodzą one jej dziecku;
  •  dziecko często ulewa lub wymiotuje;
  • nie wie jak odciągać, przechowywać i transportować pokarm;
  • zachodzi w ciążę i karmi dziecko – ma wątpliwości, czy jest to dobre dla dziecka nienarodzonego i karmionego;
  • jest w ciąży i chce przygotować się do karmienia piersią;
  • gdy mama rozpoczęła karmienie piersią, ale czuje się niekomfortowo, bo:

- właśnie ma nawał mleczny – zastój pokarmu i nie wiesz co robić,

- nie wie jak poradzić sobie z bolesnymi brodawkami,

- ma wklęsłe lub płaskie brodawki,

- obawia się, że ma za mało pokarmu a dziecko się nie najada, nie wie, jak długo trzeba trzymać dziecko przy piersi,

- potrzebuje pomocy w utrzymaniu laktacji również po powrocie do pracy,

- chciałaby nauczyć się różnych pozycji przystawiania dziecka do piersi,

- z jakichś powodów mama będzie rozdzielona z dzieckiem, a chce karmić naturalnie,

- ma wątpliwości w jaki sposób rozszerzać dietę niemowlaka,

- chce zakończyć lub przerwać karmienie;

- oraz zawsze, kiedy ma wątpliwości, potrzebuje wsparcia, rzetelnych informacji lub po prostu chce!

Porada laktacyjna zawiera elementy edukacji, porady medycznej i wsparcia. Dzięki wsparciu edukatora do spraw laktacji, matki mogą kontynuować karmienie piersią, co przynosi liczne korzyści zdrowotne zarówno dla dziecka, jak i dla nich samych.

Termin wizyty można umówić codziennie od 9:00 do 15:00 osobiście w rejestracji poradni (ul. Staszica 14 a) lub telefonicznie: 81 534-97-39.

Informujemy, że z pierwszej porady BEZPŁATNIE mogą skorzystać wyłącznie mamy dzieci urodzonych w USK1, zapraszamy również mamy dzieci urodzonych w innych szpitalach - w tym przypadku wizyta jest odpłatna (75 zł / pierwsza wizyta a każda następna 50 zł).

19. czerwca, w ramach cyklu wykładów otwartych "ONKO - środy w USK1", odbyło się kolejne spotkanie z pacjentkami, pacjentami oraz osobami zainteresowanymi tematyką leczenia nowotworów. Tym razem o faktach i mitach dotyczących chemioterapii opowiadał
Aktualizacja: 15 Lipiec 2024 | Autor: Anna Guzowska