Program wieloletni pod nazwą „Przebudowa i rozbudowa Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 1 Uniwersytetu Medycznego w Lublinie” został ustanowiony Uchwałą Nr 197/2015 Rady Ministrów z dnia 3.11.2015 r.

Okres realizacji Programu – lata 2016-2023.

Inwestor – Wykonawca Programu - Uniwersytet Medyczny w Lublinie.

Realizator Inwestycji - Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 1 w Lublinie

Wartość kosztorysowa inwestycji wynosi  427 172 855 zł, w tym:

• Udział Własny Inwestora: 71 798 682 zł
  • Środki zrealizowane w latach 2009-2012: 35 825 000 zł - środki Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko - projekt „Utworzenie Kliniki Chorób Zakaźnych i dostosowanie zaplecza diagnostyczno-leczniczego SPSK Nr 1 Uniwersytetu Medycznego w Lublinie”.
  • Dofinansowanie (środki budżetu Państwa): 278 998 000 zł
  • Środki realizowane w latach 2018-2020 w ramach EFRR/POIŚ (w tym środki własne 6 471 670 zł): 40 551 173 zł

Celem Programu jest stworzenie warunków do poprawy jakości udzielania świadczeń zdrowotnych i realizacji zadań dydaktyczno-naukowych Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 1 Uniwersytetu Medycznego w Lublinie przez modernizację kompleksu budynków szpitala, a także zmianę lokalizacji jednostek zabiegowych i medycyny ratunkowej, utworzenie Centrum Zdrowia Psychicznego, Zakładu Radioterapii oraz wyposażenie w nowoczesną aparaturę i sprzęt medyczny.

Szczegółowy zakres programu obejmuje:

Zadanie I – Zespół budynków przy ul. Radziwiłłowskiej 13

Zadanie II – Zespół obiektów i budynków przy ul. S. Staszica 11