JEDNOSTKI MEDYCZNE

Obchody Jubileuszu 50-lecia Kliniki Chirurgii Naczyniowej i Angiologii SPSK 1

 

11. maja w Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbyły się uroczystości związane z obchodami Jubileuszu 50-lecia Kliniki Chirurgii Naczyniowej i Angiologii SPSK 1, które poprzedziły trwającą w dniach 11-13 maja XXI Konferencję Naukowo - Szkoleniową "Postępy w chirurgii naczyń". Bezpośrednio przed tymi wydarzeniami, w kościele akademickim KUL o godz. 9:00, odprawiona została w intencji pracowników Kliniki Msza święta.

Klinika Chirurgii Naczyniowej i Angiologii powstała w 1971 roku na bazie jednego z oddziałów II Kliniki Chirurgii Ogólnej Akademii Medycznej w Lublinie i mieściła się w Państwowym Szpitalu Klinicznym Nr 1, jej pierwszym kierownikiem był prof. Paweł Misiuna. Jubileusz obchodzimy z lekkim opóźnieniem, z uwagi na trwającą w 2021 i 2022 r. pandemię COVID-19.  W latach 1980 - 2003 kierownikiem Kliniki był prof. Jerzy Michalak. Kolejnym kierownikiem jednostki był dr hab. Jacek Wroński (2003 - 2009). W latach 2010 - 2022 Kliniką kierował prof. Tomasz Zubilewicz, obecnie funkcję kierownika pełni prof. Piotr Terlecki.

W 1987 roku podjęto decyzję o przeniesieniu Kliniki do Szpitala Klinicznego nr 4 przy ul. Jaczewskiego - przede wszystkim z uwagi na lepsze warunki lokalowe i stały dostęp do 2 sal operacyjnych. Po 10 latach funkcjonowania Kliniki w PSK 4, w roku 1997 zapadła decyzja o ponownym jej przeniesieniu do budynku dawnego Instytutu Pediatrii przy ul. Staszica 11 (PSK 1). W 2003 roku Klinika przeprowadziła się do wyremontowanego budynku przy ul. Staszica 11, gdzie mieści się do dziś. To jednak nie koniec przeprowadzek - już w tym roku rozpocznie działalność w najnowszym i najbardziej okazałym budynku SPSK nr 1 przy ul. Staszica 16, który jest efektem kończącej się właśnie przebudowy i rozbudowy Szpitala. Wcześniej (już w latach 50-tych XX w.) w ramach funkcjonującej w dzisiejszym SPSK Nr 1  II Kliniki Chirurgii Ogólnej, pierwsze operacje z zakresu chirurgii naczyniowej i angiologii wykonywał prof. Mieczysław Zakryś.

Poza pracownikami Kliniki - obecnymi oraz emerytowanymi, w wydarzeniu uczestniczyli również przedstawiciele władz lokalnych, władze Uniwersytetu Medycznego w Lublinie w osobach JM Rektora, Prorektorów, Kanclerza, Dziekanów, Dyrektorzy lubelskich szpitali, przedstawiciele Kościoła, znani i uznani chirurdzy naczyniowi z kraju i ze świata oraz współpracownicy i przyjaciele Kliniki Chirurgii Naczyniowej i Angiologii SPSK Nr 1.

Serdecznie gratulujemy okrągłego jubileuszu i życzymy dalszych sukcesów i jeszcze bardziej spektakularnego rozwoju dzięki nowym możliwościom w murach nowoczesnego i okazałego budynku SPSK Nr 1! Wszystkiego dobrego dla Kierownictwa, lekarzy, pielęgniarek oraz całego personelu Kliniki!

Media o wydarzeniu: tvp3 / Dziennik Wschodni / tvp3 art. / strona konferencji "Postępy w chirurgii naczyń" / Radio Lublin / Radio Centrum / gov.pl/ UW

zespół Kliniki - slajd wyświetlony podczas obchodów Jubileuszu

 

Artykuły - pozostałe
Poradnia Laktacyjna przy Zespole Poradni Specjalistycznych na ul. Staszica 14a funkcjonuje jako jedyna przyszpitalna poradnia na terenie Lublina. Pierwsza porada laktacyjna dla pacjentów urodzonych w USK Nr 1 jest bezpłatna. Porad udziela położna
W maju br. w Collegium Anatomicum Uniwersytetu Medycznego w Lublinie lekarze szkolący się oraz młodzi specjaliści z lubelskich szpitali klinicznych po raz pierwszy wzięli udział w praktycznym szkoleniu z technik operacyjnych pod nazwą Trauma Days. 4.
Z głębokim żalem informujemy, że 20. czerwca 2024 r. zmarł Prof. dr hab. n.med. Tomasz Zubilewicz , wieloletni Kierownik Kliniki Chirurgii Naczyniowej i Angiologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego Nr 1 w Lublinie. Pan Profesor był nie tylko
Aktualizacja: 12 Maj 2023 | Autor: Anna Guzowska