JEDNOSTKI MEDYCZNE

ECMO - terapia ostatniej szansy w leczeniu chorych na COVID-19. Najważniejsze informacje o metodzie i warunkach leczenia.

 

W SPSK Nr 1 funkcjonuje Ponadregionalny Ośrodek Pozaustrojowego Leczenia Niewydolności Wielonarządowej.

II Klinika Anestezjologii i Intensywnej Terapii SPSK 1 jest wiodącą jednostką w kraju, która ma największe doświadczenie w terapii ECMO i jedyną tego typu placówką w makroregionie. Jest to metoda pozwalająca na czasowe wspomaganie wymiany gazowej u pacjentów, u których m.in. w przebiegu zakażenia wirusem SARS CoV-2 doszło do ciężkiej niewydolności oddechowej, opornej na leczenie przy pomocy konwencjonalnej wentylacji mechanicznej. Do naszego ośrodka trafiają chorzy z regionu, ale także z sąsiednich województw - na zdjęciu zespół medyczny z Kierownikiem Kliniki, Profesorem Mirosławem Czuczwarem podczas przygotowań do transportu lotniczego pacjentki ze Zgierza.

ECMO jest terpią ostatniej szansy dla tych pacjentów, u których COVID-19 przebiega najciężej, ich płuca zostały całkowicie zajęte, a wentylacja mechaniczna przy pomocy respiratora jest nieskuteczna. Przebieg choroby w takich przypadkach jest piorunujący.

Zachęcamy do obejrzenia filmu o terapii ECMO, nagranego podczas transportu pacjenta przez specjalistów z SPSK Nr 1 w Lublinie (prod. filmu UM w Lublinie).

W załącznikach poniżej znajdują się istotne informacje o przebiegu i warunkach terapii ECMO, które w trakcie kolejnej fali zachorowań na COVID-19 mogą okazać się przydatne dla ośrodków medycznych, które współpracują z Kliniką Anestezjologii i Intensywnej Terapii SPSK Nr 1 w Lublinie w zakresie przekazywania chorych kwalifikujących się do leczenia w ramach Ponadregionalnego Ośrodka Pozaustrojowego Leczenia Niewydolności Wielonarządowej w SPSK Nr 1.

Artykuły - pozostałe
Poradnia Laktacyjna przy Zespole Poradni Specjalistycznych na ul. Staszica 14a funkcjonuje jako jedyna przyszpitalna poradnia na terenie Lublina. Pierwsza porada laktacyjna dla pacjentów urodzonych w USK Nr 1 jest bezpłatna. Porad udziela położna
W maju br. w Collegium Anatomicum Uniwersytetu Medycznego w Lublinie lekarze szkolący się oraz młodzi specjaliści z lubelskich szpitali klinicznych po raz pierwszy wzięli udział w praktycznym szkoleniu z technik operacyjnych pod nazwą Trauma Days. 4.
Z głębokim żalem informujemy, że 20. czerwca 2024 r. zmarł Prof. dr hab. n.med. Tomasz Zubilewicz , wieloletni Kierownik Kliniki Chirurgii Naczyniowej i Angiologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego Nr 1 w Lublinie. Pan Profesor był nie tylko
Aktualizacja: 26 Styczeń 2022 | Autor: Anna Guzowska