JEDNOSTKI MEDYCZNE

ECMO - terapia ostatniej szansy w leczeniu chorych na COVID-19. Najważniejsze informacje o metodzie i warunkach leczenia.

 

W SPSK Nr 1 funkcjonuje Ponadregionalny Ośrodek Pozaustrojowego Leczenia Niewydolności Wielonarządowej.

II Klinika Anestezjologii i Intensywnej Terapii SPSK 1 jest wiodącą jednostką w kraju, która ma największe doświadczenie w terapii ECMO i jedyną tego typu placówką w makroregionie. Jest to metoda pozwalająca na czasowe wspomaganie wymiany gazowej u pacjentów, u których m.in. w przebiegu zakażenia wirusem SARS CoV-2 doszło do ciężkiej niewydolności oddechowej, opornej na leczenie przy pomocy konwencjonalnej wentylacji mechanicznej. Do naszego ośrodka trafiają chorzy z regionu, ale także z sąsiednich województw - na zdjęciu zespół medyczny z Kierownikiem Kliniki, Profesorem Mirosławem Czuczwarem podczas przygotowań do transportu lotniczego pacjentki ze Zgierza.

ECMO jest terpią ostatniej szansy dla tych pacjentów, u których COVID-19 przebiega najciężej, ich płuca zostały całkowicie zajęte, a wentylacja mechaniczna przy pomocy respiratora jest nieskuteczna. Przebieg choroby w takich przypadkach jest piorunujący.

Zachęcamy do obejrzenia filmu o terapii ECMO, nagranego podczas transportu pacjenta przez specjalistów z SPSK Nr 1 w Lublinie (prod. filmu UM w Lublinie).

W załącznikach poniżej znajdują się istotne informacje o przebiegu i warunkach terapii ECMO, które w trakcie kolejnej fali zachorowań na COVID-19 mogą okazać się przydatne dla ośrodków medycznych, które współpracują z Kliniką Anestezjologii i Intensywnej Terapii SPSK Nr 1 w Lublinie w zakresie przekazywania chorych kwalifikujących się do leczenia w ramach Ponadregionalnego Ośrodka Pozaustrojowego Leczenia Niewydolności Wielonarządowej w SPSK Nr 1.

Artykuły - pozostałe
Uprzejmie informujemy, iż laureatem nagrody Prezesa Rady Ministrów w roku 2023 w kategorii "osiągnięcie w zakresie działalności naukowej", za wielospecjalistyczne podejście do terapii onkologicznej, implementację nowoczesnych technologii w onkologii
Głównym celem Ośrodka Rozrodczości i Ginekologii Małoinwazyjnej , który funkcjonuje w ramach I Kliniki Ginekologii Onkologicznej i Ginekologii USK 1, jest zwiększenie dostępności do wysokiej jakości kompleksowej opieki w szeroko pojętym obszarze
29. listopada odbył się wspólny briefing prasowy Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego Nr 1 oraz Politechniki Lubelskiej , który dotyczył organizacji trzeciego już konkursu na aranżację kolorystyczną szpitalnych wnętrz, tym razem zabytkowego budynku
Aktualizacja: 26 Styczeń 2022 | Autor: Anna Guzowska