JEDNOSTKI MEDYCZNE

29. grudnia mija rok od przyjęcia pierwszego pacjenta do Szpitala Tymczasowego w Lublinie

 

Dziś mija dokładnie rok od przyjęcia pierwszego pacjenta do prowadzonego przez SPSK Nr 1 Szpitala Tymczasowego (ST) w Lublinie. Łącznie hospitalizowano tu około tysiąca osób, ponad połowa z nich to pacjenci, którzy trafili do szpitala od końca września br. podczas tzw. czwartej fali zachorowań na COVID-19.

Trzecią falę zachorowań zakończyło wypisanie ostatniego pacjenta w połowie czerwca. Później, wraz z poprawiającą się sytuacją epidemiologiczną i radykalnym spadkiem zachorowań, szpital pozostawał aktywny, ale przyjęć w okresie wakacyjnym nie było. Czwarta fala, która rozpoczęła się w naszym regionie już we wrześniu, spowodowała stopniowy wzrost poziomu hospitalizacji przez cały październik, by osiągnąć kulminację w pierwszej połowie listopada - wtedy dziennie w ST przebywało ponad 130 pacjentów, do końca listopada liczba ta utrzymywała się w granicach 100. Grudzień przyniósł lepsze statystyki zachorowań w naszym regionie, co z czasem przełożyło się na zmniejszenie liczby hospitalizacji, która w ostatnich dniach grudnia oscyluje w granicach kilkunastu.

W tym momencie nadal dysponujemy 84 łóżkami, jednak na przełomie roku będzie to 56 miejsc. Decyzje odnośnie liczby łóżek przez cały rok zapadały w zależności od sytuacji epidemiologicznej i skali zachorowań w województwie, tak dzieje się również teraz, gdy nowy wariant wirusa - Omikron - może wpłynąć na ponowne pogorszenie statystyk. W takim przypadku nastąpi kolejne dostosowanie liczby miejsc w Szpitalu Tymczasowym do sytuacji w regionie i potrzeb. Rozwijanie bazy łóżkowej w ST oraz jej zmniejszanie odbywa się w trybie modułowym - jeden moduł oznacza 28 łóżek.

Szpital Tymczasowy

 

Artykuły - pozostałe
Poradnia Laktacyjna przy Zespole Poradni Specjalistycznych na ul. Staszica 14a funkcjonuje jako jedyna przyszpitalna poradnia na terenie Lublina. Pierwsza porada laktacyjna dla pacjentów urodzonych w USK Nr 1 jest bezpłatna. Porad udziela położna
W maju br. w Collegium Anatomicum Uniwersytetu Medycznego w Lublinie lekarze szkolący się oraz młodzi specjaliści z lubelskich szpitali klinicznych po raz pierwszy wzięli udział w praktycznym szkoleniu z technik operacyjnych pod nazwą Trauma Days. 4.
Z głębokim żalem informujemy, że 20. czerwca 2024 r. zmarł Prof. dr hab. n.med. Tomasz Zubilewicz , wieloletni Kierownik Kliniki Chirurgii Naczyniowej i Angiologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego Nr 1 w Lublinie. Pan Profesor był nie tylko
Aktualizacja: 31 Grudzień 2021 | Autor: Anna Guzowska