JEDNOSTKI MEDYCZNE

27 maja: Ogólnopolski Dzień Diagnosty Laboratoryjnego. Dziękujemy za Państwa pracę!

 

W kilku jednostkach SPSK Nr 1 pracuje łącznie kilkudziesięciu diagnostów laboratoryjnych, wśród nich są m.in. specjaliści laboratoryjnej diagnostyki medycznej lub analityki klinicznej, część personelu specjalizuje się w zakresie laboratoryjnej hematologii medycznej, laboratoryjnej genetyki medycznej, mikrobiologii medycznej, w zespołach pracują również technicy.

Wszystkim Państwu składamy serdeczne życzenia z okazji przypadającego 27. maja Ogólnopolskiego Dnia Diagnosty Laboratoryjnego, dziękujemy również za zaangażowanie w codzienną pracę oraz ogromny wysiłek w walce z pandemią COVID-19.

 

"27 maja to nie jest przypadkowa data.  W tym dniu w 1961 r. Heinrich J. Matthaei i Marshall Warren Nirenberg odkryli tajemnicę kodu genetycznego. Odkrycie to dało podwaliny wszelkim późniejszym dokonaniom z dziedziny diagnostyki molekularnej.

Zawód diagnosty laboratoryjnego reguluje ustawa z dnia 27 lipca 2001 r. o diagnostyce laboratoryjnej (Dz.U. z 2016 r. poz. 2245). Określa zasady wykonywania zawodu, standardy prawne, a także obowiązki i prawa wykonujących ten zawód. Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych zabiega o nowelizację ustawy, która jest niezbędna wobec zmieniającego się systemu ochrony zdrowia w Polsce. W Polsce jest zarejestrowanych obecnie ok. 16,5 tys. diagnostów laboratoryjnych." (informacja ze strony gov.pl).

Na zdjęciu: dr n.farm. Maria Drabik oraz mgr Joanna Rosa z Działu Diagnostyki Laboratoryjnej SPSK 1, które 27 maja w porannym programie tvp3 opowiedzą o pracy diagnostów laboratoryjnych (fot.A.Guzowska).

 

Artykuły - pozostałe
Poradnia Laktacyjna przy Zespole Poradni Specjalistycznych na ul. Staszica 14a funkcjonuje jako jedyna przyszpitalna poradnia na terenie Lublina. Pierwsza porada laktacyjna dla pacjentów urodzonych w USK Nr 1 jest bezpłatna. Porad udziela położna
W maju br. w Collegium Anatomicum Uniwersytetu Medycznego w Lublinie lekarze szkolący się oraz młodzi specjaliści z lubelskich szpitali klinicznych po raz pierwszy wzięli udział w praktycznym szkoleniu z technik operacyjnych pod nazwą Trauma Days. 4.
Z głębokim żalem informujemy, że 20. czerwca 2024 r. zmarł Prof. dr hab. n.med. Tomasz Zubilewicz , wieloletni Kierownik Kliniki Chirurgii Naczyniowej i Angiologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego Nr 1 w Lublinie. Pan Profesor był nie tylko
Aktualizacja: 26 Maj 2022 | Autor: Anna Guzowska