JEDNOSTKI MEDYCZNE

Kontynuacja współpracy USK 1 i Politechniki Lubelskiej - trzeci konkurs dot. aranżacji kolorystycznej wnętrz szpitalnych

 

29. listopada odbył się wspólny briefing prasowy Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego Nr 1 oraz Politechniki Lubelskiej, który dotyczył organizacji trzeciego już konkursu na aranżację kolorystyczną szpitalnych wnętrz, tym razem zabytkowego budynku Klinik Okulistyki przy ul. Chmielnej w Lublinie. Efekty dwóch poprzednich konkursów, rozstrzygniętych w 2017 i 2021 roku, można zobaczyć w dwóch lokalizacjach USK Nr 1: przy ul. Radziwiłłowskiej oraz Staszica 16 (bud.G 16).

Celem współpracy jest nie tylko estetyczne odmienienie wnętrz, ale przede wszystkim stworzenie przestrzeni przyjaznych pacjentom i poprawa ich samopoczucia w trakcie pobytu w szpitalu. Prace powstałe w poprzednich edycjach konkursów były konsultowane z różnymi specjalistami, w tym psychologami i onkopsychologami, którzy podkreślali znaczenie kolorów i ich wpływ na samopoczucie człowieka.

Udział studentów Politechniki Lubelskiej w takich projektach daje im możliwość zdobycia praktycznego doświadczenia, co jest kluczowe dla ich rozwoju zawodowego. Mają oni okazję  do projektowanie przestrzeni, które odpowiadają na specyficzne potrzeby spełniają funkcje użytkowe, ale również odgrywają istotną rolę w procesie zdrowienia pacjentów.

O najnowszej inicjatywie USK Nr 1 oraz PL podczas spotkania w auli Klinik Okulistyki przy ul. Chmielnej opowiedzieli:

  • Dyrektor Naczelna USK nr 1 Beata Gawelska
  • Rektor PL prof. Zbigniew Pater
  • reprezentująca Klinikę Okulistyki Ogólnej USK 1 prof. Katarzyna Nowomiejska
  • Prodziekan ds. studenckich Wydziału Budownictwa i Architektury PL dr inż. arch. Bartłomiej Kwiatkowski
  • studenci architektury PL.

 

JM Rektor PL otrzymał z rąk Dyrektor Naczelnej USK 1 dyplom z podziękowaniem oraz medal za zaangażowanie studentów PL w kolejne projekty i bardzo dobrą współpracę z Uczelnią.

 

WSPÓŁPRACA USK NR 1 ORAZ POLITECHNIKI LUBELSKIEJ:

  • Konkursy na wykonanie projektu aranżacji wnętrz i kolorystyki obiektów USK 1 (wcześniej SPSK 1) odbyły się dotychczas dwukrotnie.
  • Pierwszy konkurs (2017 r.) dotyczył budynku Kliniki Chirurgii Onkologicznej z Zakładem Radioterapii przy ul. Radziwiłłowskiej, drugi (2021 r.) największego i najnowszego obiektu USK Nr 1 (G 16), który został oddany do użytku w tym roku i jest zlokalizowany przy ul. Staszica 16 / Al. Solidarności 8.
  • Obydwie inwestycje powstały w ramach programu wieloletniego pn. „Przebudowa i rozbudowa Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 1 Uniwersytetu Medycznego w Lublinie”.
  • Trzeci konkurs, który wspólnie organizują  USK Nr 1 i PL, dotyczy przebudowy jednego z obiektów Klinik Okulistyki przy u. Chmielnej – Pałacu Chrzanowskich.
  • W przebudowywanym obecnie budynku utworzone zostanie pierwsze Europejskie Centrum Innowacyjnych Terapii Chorób Plamki Żółtej. Nowa infrastruktura, w ramach której powstanie Centrum, umożliwi wykonywanie procedur medycznych związanych z leczeniem chorób plamki w nowoczesnych i odpowiednio przystosowanych warunkach. Wartość kosztorysowa projektu: 32,5 mln.
efekt 1. konkursu: wnętrza bud. przy ul. Radziwiłlowskiejefekt konkursu 2: wnętrza bud. G 16

Zdjęcia przedstawiają efekty poprzednich konkursów na aranżację kolorystyczną wnętrz budynków Szpitala przy ul. Radziwiłłowskiej oraz Staszica 16 (G 16)

 

MEDIA O WYDARZENIU (galerie foto):   Radio Lublin / Rynek Zdrowia / Dziennik Wschodni / Radio ESKA / Lublin 24.pl / Kurier LubelskiTVP3 - Panorama Lubelska (min.17`50)

 

Budynek przy ulicy Chmielnej 1A w Lublinie, według danych otrzymanych od właściciela, wybudowany został pod koniec XIX wieku. Wykonany w technologii tradycyjnej, siedmiokondygnacyjny, podpiwniczony (dwie kondygnacje podziemne oraz  pięć kondygnacji nadziemnych - parter, I piętro, II piętro, III piętro i poddasze). Budynek na planie prostokąta, zwarta bryła, wyposażony w instalację elektryczną, kanalizacyjną, wodociągową, gazową, teletechniczną, alarmową. Znajdują się w nim dwie klatki schodowe, główne wejście zlokalizowane jest na elewacji południowej, wejście boczne na elewacji wschodniej.

HISTORIA BUDYNKU – źródło: Teatr NN

Obiekt wybudowany pod koniec XIX wieku dla rodziny Chrzanowskich. Został przekazany Stowarzyszeniu Opieki nad Dziewczętami im. Świętej Rodziny i był jego własnością do okresu powojennego. Podczas okupacji władze umieściły w nim szkołę. Tradycje szkolne obiektu kontynuowała szkoła zawodowa, umieszczona tam po wojnie. W budynku mieścił się też zakład wychowawczy oraz jadłodajnia „urzędnicza” prowadzona przez Zgromadzenie Świętej Zyty.
W 1955 roku władze przekazały pałac Akademii Medycznej z przeznaczeniem na klinikę okulistyczną.
W 1998 pałac stał się własnością Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Serca Jezusowego.

budynek Kliniki Okulistyki przy ul. Chmielnej poddawany obecnie przebudowie

 

Galeria
Artykuły - pozostałe
Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Białaczki , które działa w ramach Kliniki Hematoonkologii i Transplantacji Szpiku USK Nr 1 , wzięło udział w III edycji DOTACJI Fundacji DKMS, realizowanych w ramach Programu Rozwoju Polskiej Transplantologii i
Klinika Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej USK1 to jedyny ośrodek w makroregionie, który specjalizuje się w okulistyce dziecięcej. Z radością informujemy, że jednostka kierowana przez Prof. Roberta Rejdaka otrzymała z dodatkowego rozdania darów od
14. czerwca odbyło się uroczyste zakończenie Programu Wieloletniego pn. "Przebudowa i rozbudowa Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 1 Uniwersytetu Medycznego w Lublinie" oraz oficjalne otwarcie najnowszego budynku USK 1 ,
Aktualizacja: 01 Grudzień 2023 | Autor: Anna Guzowska