Zainicjowanie akcji Fundacji Rodzić po Ludzku w USK 1 - 15.05.2024

Klinika Położnictwa i Patologii Ciąży USK Nr 1 po raz pierwszy uczestniczy  w ogólnopolskiej akcji Fundacji Rodzić po Ludzku - Tydzień Godnego Porodu.

Z tej okazji 15. maja odbyło się spotkanie personelu medycznego z przyszłymi mamami, przedstawicielami Szkoły Rodzenia - Uniwersyteckiego Centrum Zdrowia Kobiet oraz Fundacji Rodzić po Ludzku. Panie otrzymały upominki, które wręczył gość specjalny - lubelski koziołek z Fundacji Lubelskie Koziołki. USK 1 podjął współpracę z Fundacją, czego efektem są figurki koziołka ustawione przy budynkach szpitalnych: Staś - lekarz oraz Marianna - Szarytka.

Informacja o wydarzeniu z Fundacji Rodzić po Ludzku: W dniach 13-19 maja 2024 roku Fundacja Rodzić po Ludzku po raz czwarty organizuje Tydzień Godnego Porodu. To ogólnopolski cykl wydarzeń lokalnych dla kobiet w ciąży i par oczekujących dziecka. Tegoroczny Tydzień odbywa się pod hasłem „Koktajl hormonów – poznaj przepis na dobry poród i połóg”.

Akcja ma już 20 lat! W 2004 r. francuskie stowarzyszenie non-profit Alliance française pour l’accouchement respekté (AFAR) zainicjowało cykl wydarzeń w ramach Międzynarodowego Tygodnia Godnego Porodu (The International Week for Respecting Childbirth). Od 2011 r. jego koordynację przejęła Europejska Sieć Stowarzyszeń Porodowych (ENCA), której częścią jest Fundacja Rodzić po Ludzku. Tydzień Godnego Porodu to inicjatywa, która podkreśla uniwersalne znaczenie porodu jako wyjątkowego doświadczenia w życiu kobiety, dziecka, rodziny i społeczności – w czasie którego każda kobieta ma prawo czuć się bezpiecznie, otoczona godną, troskliwą opieką, z poszanowaniem jej praw.

Plan i mapa wydarzeń: link

spotkanie w Klinice Położnictwa i Patologii Ciąży - Fundacja Rodzić po Ludzku / 15.05.2024 (fot. Anna Guzowska)
Spotkanie w Klinice Położnictwa i Patologii Ciąży - 15.05.2024 (fot. A.Guzowska)

Z głębokim żalem informujemy, że 20. czerwca 2024 r. zmarł Prof. dr hab. n.med. Tomasz Zubilewicz , wieloletni Kierownik Kliniki Chirurgii Naczyniowej i Angiologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego Nr 1 w Lublinie. Pan Profesor był nie tylko