Marzec pod znakiem ginekologii onkologicznej - briefing prasowy w USK1 (29.02.)

29. lutego w USK 1 odbył się briefing prasowy, podczas którego specjaliści z Kliniki Ginekologii Onkologicznej i Ginekologii poruszyli trzy ważne tematy ginekologiczno - onkologiczne, które związane są z rozpoczynającym się marcem:

1. Marzec jest miesiącem świadomości raka jajnika. To podstępny nowotwór, zwany również cichym zabójcą, który niestety nie daje wczesnych objawów, dlatego szczególnie istotne są badania diagnostyczne - powodzenie w leczeniu choroby uzależnione jest od stadium jej zaawansowania w momencie wykrycia.

Rokowania w raku jajnika zależą przede wszystkim od stopnia zaawansowania choroby, w którym została ona wykryta.

ZOBACZ: Rak jajnika – objawy, diagnostyka i rokowania https://www.zwrotnikraka.pl/objawy-raka-jajnika-symptomy/

2. Międzynarodowy Dzień Świadomości HPV obchodzimy 4 marca - HPV ma wpływ na występowanie raka szyjki macicy i o tym nowotworze oraz o możliwości szczepień przeciwko HPV opowiadali lekarze.

3. Marzec jest również miesiącem świadomości endometriozy, nasz Szpital jest wiodącym ośrodkiem specjalizującym się w leczeniu tej podstępnej choroby, która powoduje silne dolegliwości bólowe. Endometrioza jest obecnie leczona z dobrymi efektami, niestety może nawrócić.

Podczas spotkania do dyspozycji mediów, w charakterze ekspertek i ekspertów, byli lekarze z Kliniki Ginekologii Onkologicznej i Ginekologii USK1:

Prof. Rafał Tarkowski, Prof. Grzegorz Polak, dr n.med. Patrycja Ziober - Malinowska, dr n.med. Krzysztof Kułak, dr n.med. Izabela Dymanowska - Dyjak a przed briefingiem również dr n.med. Karolina Frąszczak.

Więcej informacji: tvp3 / Dziennik Wschodni / Kurier / Polsat Wydarzenia / Radio Lublin / Radio Lublin_2 / Radio Centrum / Medicus

Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Białaczki , które działa w ramach Kliniki Hematoonkologii i Transplantacji Szpiku USK Nr 1 , wzięło udział w III edycji DOTACJI Fundacji DKMS, realizowanych w ramach Programu Rozwoju Polskiej Transplantologii i
Klinika Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej USK1 to jedyny ośrodek w makroregionie, który specjalizuje się w okulistyce dziecięcej. Z radością informujemy, że jednostka kierowana przez Prof. Roberta Rejdaka otrzymała z dodatkowego rozdania darów od
14. czerwca odbyło się uroczyste zakończenie Programu Wieloletniego pn. "Przebudowa i rozbudowa Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 1 Uniwersytetu Medycznego w Lublinie" oraz oficjalne otwarcie najnowszego budynku USK 1 ,