JEDNOSTKI MEDYCZNE

Centralny Blok Operacyjny w USK Nr 1

 

W ramach Programu Wieloletniego pn. „Przebudowa i rozbudowa Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 1 Uniwersytetu Medycznego w Lublinie” powstał najbardziej okazały obiekt szpitala, który ma ok. 15 tys. metrów kw. powierzchni użytkowej oraz osiem kondygnacji, kaskadowo opadających w stronę Al. Solidarności - z tej strony znajduje się jedno z trzech wejść do budynku, pozostałe od ul. Staszica oraz Szewskiej.

Budynek funkcjonalnie jest podzielony na dwie części, w pierwszej z nich utworzono Centralny Blok Operacyjny oraz przygotowano do późniejszego otwarcia Szpitalny Oddział Ratunkowy wraz z lądowiskiem dla helikopterów LPR, znajdującym się na dachu.

W części drugiej, zwanej „tarasem górnym”, znajdują się przede wszystkim oddziały łóżkowe następujących klinik zabiegowych: Chirurgii Naczyniowej i Angiologii (piętro 3.), Ginekologii Onkologicznej i Ginekologii (p. 4.), Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Nowotworów Układu Pokarmowego (p. 5), Chirurgii Szczękowo – Twarzowej oraz Traumatologii i Medycyny Ratunkowej (p. 6.). Centralny Blok Operacyjny oraz Klinikę Anestezjologii i Intensywnej Terapii zlokalizowano na 1. piętrze. W obiekcie funkcjonują również jednostki diagnostyczne, przeniesione ze starych budynków Szpitala przy ul. Staszica 11 i 16.

Na Centralny Blok Operacyjny składa się osiem nowoczesnych sal operacyjnych, w tym jedna hybrydowa, ze stosownym zapleczem, przestronnymi korytarzami, licznymi pomieszczeniami przygotowawczymi i technicznymi. Powierzchnia użytkowa tej części budynku wynosi ponad 1500 metrów kw.

Prezentujemy kilka zdjęć z Centralnego Bloku Operacyjnego z 31. stycznia br., które zostały zrobione podczas zabiegów wykonywanych przez specjalistów z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Nowotworów Układu Pokarmowego oraz Kliniki Ginekologii Onkologicznej i Ginekologii. Ostatnie dwa ujęcia przedstawiają lekarzy z Kliniki Chirurgii Naczyniowej i Angiologii podczas zabiegu w sali hybrydowej (fot. Anna Guzowska).

Artykuły - pozostałe
29. lutego w USK 1 odbył się briefing prasowy, podczas którego specjaliści z Kliniki Ginekologii Onkologicznej i Ginekologii poruszyli trzy ważne tematy ginekologiczno - onkologiczne, które związane są z rozpoczynającym się marcem: 1. Marzec jest
23 i 24 lutego odbywał się w Lublinie IX Kongres „Nowości w okulistyce – edukacja i praktyka” , którego inicjatorem oraz jednym z głównych organizatorów był prof. dr hab. Robert Rejdak, Kierownik Kliniki Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej USK Nr 1 i
Przedstawiamy galerię zdjęć nowego budynku USK 1, wykonanych kilka dni temu od strony ul. Staszica, Szewskiej i Al. Solidarności.
Aktualizacja: 08 luty 2024 | Autor: Anna Guzowska