Klinika Dermatologii, Wenerologii i Dermatologii Dziecięcej

Lekarz Kierujący: Prof. dr hab. n. med. Dorota Krasowska

Główne kierunki działalności leczniczej i diagnostycznej:

1. Przewlekłe i nawrotowe choroby skóry o podłożu immunologicznym (m.in.  łuszczyca, choroby pęcherzowe, liszaj płaski).
  2. Choroby układowe tkanki łącznej, a zwłaszcza twardzina układowa i ograniczona, toczeń rumieniowaty, mieszana choroba tkanki łącznej.
  3. Wybrane polekowe choroby skóry.
  4. Skórne rewelatory chorób nowotworowych (zespoły paraneoplastyczne).
  5. Choroby o podłożu psychosomatycznym – m.in. łysienie plackowate, bielactwo, przewlekły świąd skóry.
  6. Leczenie i konsultacje chorób skóry wieku dziecięcego od najczęstszych schorzeń zapalnych, jak atopowe zapalenie skóry czy łuszczyca do chorób rzadkich z kręgu genodermatoz.
  7. Wideodermoskopia – badanie umożliwiające mapowanie oraz precyzyjne dokumentowanie zmian skórnych o różnym charakterze, w tym znamion barwnikowych, i porównanie zdjęć wykonanych podczas pierwszego badania ze zdjęciami wykonanymi podczas wizyt kontrolnych. Umożliwia wczesne wykrycie zmian przednowotworowych i nowotworów skóry, w tym czerniaka.
  8. Dermatochirurgia – wykonujemy zabiegi polegające na usunięciu chirurgicznym podejrzanych zmian skórnych oraz nowotworów skóry lub pobraniu wycinka ze zmiany skórnej do badania histologicznego. Po usunięciu każda zmiana oceniana jest histopatologicznie. Dzięki temu możliwe jest postawienie właściwego rozpoznania i wdrożenie odpowiedniego leczenia.
  9. Trichoskopia – nowoczesna metoda diagnostyczna z zastosowaniem wideodermoskopu FotoFinder pozwalająca ocenić stan skóry głowy i włosów wykorzystywana w diagnostyce wrodzonych defektów włosów, łysienia androgenowego, plackowatego, telogenowego oraz różnych postaci łysienia bliznowaciejącego.
  10. Kapilaroskopia – nieinwazyjna metoda diagnostyczna obrazowania naczyń mikrokrążenia przy użyciu mikroskopu świetlnego, wykorzystywana w diagnostyce m.in. objawu Raynaud oraz układowych chorób tkanki łącznej.
  11. Ponadregionalne Centrum Diagnostyki i Leczenia Pokrzywki i Obrzęku Naczynioruchowego – umożliwiające specjalistyczną diagnostykę i leczenie chorych z pokrzywką ze szczególnym uwzględnieniem jej przewlekłej postaci oraz obrzęku naczynioruchowego z uwzględnieniem postaci wrodzonych.
  12. Gabinet fototerapii – wyposażony jest w lampy emitujące światło UVA, wąskopasmowe UVB (NB-UVB, UVB311), aparat do fototerapii metodą PUVA-soak. Wykonujemy także próby świetlne.
  13. Terapia fotodynamiczna – nowa, skuteczna i dobrze tolerowaną metodą terapeutyczną wykorzystywana w leczeniu wybranych chorób skóry- między innymi stanów przedrakowych (np. rogowacenie słoneczne, choroba Bowena) i niektórych raków skóry (rak podstawnokomórkowy), zmian wirusowych skóry (brodawki wirusowe, w tym brodawki płciowe).
  14. Gabinet chorób alergicznych skóry – diagnostyka chorób wypryskowych tj. alergicznego kontaktowego zapalenia skóry, kontaktowego zapalenia skóry z podrażnienia oraz atopowego zapalenia skóry. W diagnostyce wykorzystywane są testy płatkowe na najczęściej uczulające alergeny.
  15. Gabinet laseroterapii – wykonujemy zabiegi usuwania zmian skórnych laserem CO2 (m.in. kępki żółte powiek, brodawki płaskie, niektóre łagodne nowotwory skóry, np. włókniaki, gruczolaki potowe, brodawki łojotokowe) oraz zabiegi laserem frakcyjnym eCO2 LUTRONIC.
  16. W ramach Poradni wykonujemy także zabiegi z wykorzystaniem metod krioterapii oraz elektrokoagulacji.
  17. W Klinice prowadzonych jest wiele badań klinicznych nad nowoczesnymi lekami w różnych wskazaniach chorobowych, które obejmują: atopowe zapalenie skóry, łuszczycę plackowatą, pęcherzycę zwykłą, łuszczycę krostową dłoni i podeszew i przewlekłą pokrzywkę spontaniczną, świerzbiączkę guzkową.

W ramach Kliniki działa Poradnia Dermatologiczna, w której udzielane są porady dla dorosłych i dla dzieci. Poradnia ta jest placówką konsultacyjną, do której kierowane są przypadki trudne diagnostycznie i terapeutycznie z całego województwa.

Rejestracja na badanie wideodermoskopii, trichoskopii, kapilaroskopii oraz zabiegi dermatochirurgii i laserowe: 81 5323647 (pacjenci tylko po wcześniejszej konsultacji przez lekarza w Poradni Kliniki Dermatologii)

Szczegółowe informacje odnośnie poszczególnych procedur wykonywanych w Klinice oraz sposobu przygotowania do badań diagnostycznych można znaleźć pod adresem:

tel. 81 53 28 415 - Sekretariat Kliniki (7:30-15:05)
tel. 81 53 23 647 - Sekretariat Kliniki (wew.647)
REJESTRACJA do poradni: 81 53 496 59 (od godz. 9.00)
REJESTRACJA nr dodatkowy do poradni: 81 53 49 739
tel.: 81 53 49 657 - Dyżurka Pielęgniarek