Klinika Chirurgii Naczyniowej i Angiologii

Lekarz Kierujący: prof. dr hab. n. med. Piotr Terlecki

Zastępca lekarza kierującego: dr n. med. Jan Jakub Kęsik

Klinika Chirurgii Naczyniowej i Angiologii jest ośrodkiem referencyjnym II stopnia (najwyższego) w dziedzinie chirurgii naczyniowej. Obejmuje oddziały szpitalne: Chirurgii Naczyniowej, Angiologii, Intensywnej Opieki Pooperacyjnej (łącznie 29 łóżek / stanowisk intensywnej opieki), a także Pracownie: USG, Radiologii Zabiegowej oraz zaplecze ambulatoryjne (poradnia chirurgii naczyniowej). Trzy sale operacyjne (w tym jedna hybrydowa) wyposażone są w nowoczesny sprzęt do przeprowadzania zabiegów wewnątrznaczyniowych oraz mało inwazyjnych zabiegów videoskopowych. W Klinice przeprowadza się wszystkie zabiegi z zakresu chirurgii naczyń (otwarte, videoskopowe, wewnątrznaczyniowe). Do najnowocześniejszych należą:

- wewnątrznaczyniowe leczenie tętniaków aorty piersiowej, brzusznej i piersiowo-brzusznej za pomocą stentgraftów,

- wewnątrznaczyniowe leczenie zwężeń i niedrożności tętnic,

- videoskopowe sympatektomie piersiowe (w ograniczonych wskazaniach, w których w każdym przypadku kwalifikuje i weryfikuje lekarz chirurg naczyniowy z Kliniki USK1)

Klinika stanowi zaplecze dydaktyczne dla studentów wydziału lekarskiego i pielęgniarskiego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, jest również bazą szkoleniową dla specjalizujących się w chirurgii naczyniowej i angiologii. Bogate wyposażenie w sprzęt diagnostyczny i leczniczy oraz wykwalifikowana kadra lekarska gwarantują świadczenie usług na najwyższym poziomie. Przy Klinice funkcjonuje laboratorium naukowe.

Przyjęcie pacjenta do Kliniki Chirurgii Naczyniowej i Angiologii odbywa się na podstawie ważnego skierowania, po wcześniejszej kwalifikacji przeprowadzonej w Poradni Chirurgii Naczyniowej USK Nr 1 w Lublinie lub po konsultacji z lekarzem pracującym w Oddziale.

Ważne informacje dodatkowe o działalności Kliniki Chirurgii Naczyniowej i Angiologii:

• w pełnym zakresie przeprowadzane są tu zabiegi wewnątrznaczyniowe obejmujące angioplastykę tętnic jak również leczenie tętniaków aorty brzusznej i piersiowej za pomocą stentgraftów,
  • dysponuje wyposażoną w najwyższej klasy sprzęt radiologiczny salą operacyjną, a zabiegi wykonywane są przez zespół doświadczonych lekarzy, przeszkolonych w prestiżowych europejskich ośrodkach chirurgii naczyń w Paryżu i Liverpoolu,
  • funkcjonuje tu zespół ds. dostępów naczyniowych do hemodializ, przygotowany do wykonania wszelkiego rodzaju pierwotnych i wtórnych przetok tętniczo-żylnych czy laparoskopowego zakładania cewników do dializ otrzewnowych,
  • oprócz zabiegów operacyjnych na układzie żylnym, przeprowadza się także operacje tętniaków piersiowo-brzusznych - w Klinice wykonano pierwszą w Polsce laparoskopową implantację przeszczepów naczyniowych w odcinku biodrowo-udowym,
  • pionierski Ośrodek leczenia zabiegowego zakrzepicy żył głębokich, pozwalający na szybkie usunięcie skrzepliny i dalsze funkcjonowanie pacjenta bez nieodwracalnych konsekwencji zakrzepicy w postaci zespołu pozakrzepowego,
  • stosowane są metody farmakologicznej trombolizy celowanej, metody farmakologiczne, w marcu 2023 miało miejsce pierwsze w Polsce mechaniczne odessanie skrzeplin przy użyciu systemu oszczędzającego krew.

Pracownicy Kliniki w znakomitej większości posiadają wszystkie szczeble specjalizacji w zakresie chirurgii ogólnej, chirurgii naczyniowej i angiologii, są członkami wielu krajowych, europejskich i światowych towarzystw naukowych - jednostka posiada wysoki poziom kompetencji, na który składa się dorobek naukowy i doświadczenie pracowników. W latach 2018-2021 roku SPSK Nr 1 (obecnie USK Nr 1) w Lublinie pełnił rolę Koordynatora "Ogólnopolskiego programu bezpłatnych badań profilaktycznych – diagnostyka tętniaków aorty brzusznej".

Personel Kliniki:

Lek. med. Magdalena Czelej

Pielęgniarka oddziałowa:

Mgr Anna Furtak

tel. 81 53 22 140 - Sekretariat Kliniki (w godz. 7:30-15:05)
tel. 81 53 40 509 - Sekretariat Medyczny Kliniki
tel. 81 53 42 276 - Gabinet Lekarski