JEDNOSTKI MEDYCZNE

II Klinika Anestezjologii i Intensywnej Terapii

 

Prof. dr hab. n. med.    Mirosław Czuczwar    Lekarz Prowadzący
Dr hab. n. med.    Michał Borys    Z-ca Lekarza Prowadzącego

 

II Klinika Anestezjologii i Intensywnej Terapii znajduje się w strukturze Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego Nr 1 w Lublinie i w jej skład wchodzi 10-łóżkowy oddział anestezjologii i intensywnej terapii. W Klinice zatrudnionych jest 23 lekarzy anestezjologów ze specjalizacją i 15 lekarzy odbywających szkolenie z zakresu anestezjologii i intensywnej terapii oraz 50 osób w ramach personelu pielęgniarskiego, z którego większość pracowników posiada specjalizację z zakresu anestezjologii i intensywnej terapii, a także jeden fizjoterapeuta. Rocznie, w ramach działalności usługowej na rzecz klinik zabiegowych, wykonywanych jest około 15 tys. procedur anestezjologicznych, które odbywają się na 18 stanowiskach znieczuleń, w tym 8 salach Centralnego Bloku Operacyjnego. Dodatkowo, do obowiązków personelu II Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii w USK 1 należy udział w postępowaniu resuscytacyjnym, konsultowanie pacjentów w stanach zagrożenia życia, leczenie ostrego bólu pooperacyjnego, kaniulowanie naczyń centralnych oraz zapewnienie analgezji porodu w ramach współpracy z Kliniką Położnictwa i Patologii Ciąży. II Klinika Anestezjologii i Intensywnej Terapii USK 1 jest także jednostką naukowo-badawczą w zakresie swojej specjalności medycznej.  

 
Zasady uzyskiwania informacji o stanie zdrowia pacjentów nieprzytomnych, którzy nie upoważnili nikogo do uzyskiwania informacji na temat swojego stanu zdrowia:
 
- w celu uzyskania informacji na temat stanu zdrowia pacjenta należy zgłosić się do sekretariatu Kliniki i udokumentować prawo do uzyskania informacji wrażliwych (osoby bliskie: przedstawiciel ustawowy, małżonek, dzieci, rodzice, osoby pozostające we wspólnym pożyciu lub osoby posiadające pisemne upoważnienie pod postacią np. kopii pisemnego upoważnienia z innej placówki medycznej lub od zespołu ratownictwa medycznego),
- po potwierdzeniu tożsamości osoba upoważniona otrzyma token (numer), który łącznie z podaniem własnych danych osobowych oraz danych osobowych pacjenta będzie upoważniał do uzyskiwania informacji na temat stanu zdrowia pacjenta przy każdym kontakcie drogą telefoniczną,    
- w celu uzyskiwania informacji od personelu Kliniki w sytuacjach nadzwyczajnych, należy udostępnić swój numer telefonu do kontaktu i każdorazowo udostępniać swoje dane osobowe oraz token (numer) uzyskany wcześniej w sekretariacie Kliniki.
 
 
Poradnia Preanestetyczna - informacje:
 
a) w załącznikach znajdują się zasady dot. przygotowania, badania oraz ankieta anestezjologiczna i formularz świadomej zgody na znieczulenie.
b) adres - ul. Staszica 14a, gabinet nr 30, telefon do rejestracji: 81 534 - 54 - 53
 
 
Ponadregionalny Ośrodek Pozaustrojowego Leczenia Niewydolności Wielonarządowej - informacje:
 
II Klinika Anestezjologii i Intensywnej Terapii jest wiodącą jednostką w kraju, która ma największe doświadczenie w terapii ECMO. Terapia przy użyciu żylno-żylnego ECMO jest metodą pozwalającą na czasowe wspomaganie wymiany gazowej u pacjentów, u których m.in. w przebiegu zakażenia wirusem SARS CoV-2 doszło do ciężkiej niewydolności oddechowej, opornej na leczenie przy pomocy konwencjonalnej wentylacji mechanicznej.

Terapia ECMO w SPSK1 - WAŻNE INFORMACJE
 
 
 
Informacja dla Pacjentek i Pacjentów przed planowanym zabiegiem wymagającym znieczulenia:

Pacjentko, Pacjencie!

Skierowanie do Poradni Anestezjologicznej oznacza, że planowany jest u Ciebie zabieg wymagający znieczulenia. O sposobie znieczulenia poinformuje Cię lekarz anestezjolog. W poradni możesz mu zadać nurtujące Cię pytania. Niezależnie od rodzaju operacji i sposobu znieczulenia, jest szereg rzeczy które możesz zrobić, aby zwiększyć swoje szanse na powodzenie operacji.

 

 

 • Rzuć nałogi! Jeżeli palisz papierosy, jak najszybciej przestań. Jeżeli nadużywasz alkoholu, jak najszybciej przestań.
 • Zwiększ swoją aktywność fizyczną! Rekomendujemy codzienną, umiarkowaną aktywność fizyczną przez minimum pół godziny dziennie (np. jazda na rowerze, energiczny spacer).
 • Jeżeli chorujesz na otyłość (czyli Twoje BMI wynosi 30 i więcej) redukcja masy ciała może znacząco zmniejszyć ryzyko powikłań anestezjologicznych i chirurgicznych. Pamiętaj- redukcja masy ciała musi przebiegać stopniowo i racjonalnie, najlepiej z pomocą lekarza i dietetyka.
 • Jeżeli w ostatnim czasie znacząco schudłaś/schudłeś, koniecznie poinformuj o tym anestezjologa i chirurga. Może być u Ciebie wskazane postępowanie dietetyczne, aby zmniejszyć ryzyko powikłań. Pod kontrolą lekarza może być konieczne wdrożenie suplementów żywieniowych.
 • Jeżeli stosujesz leki wpływające na krzepnięcie krwi lub funkcję płytek krwi, koniecznie poinformuj o tym chirurga i anestezjologa.
 • Jeżeli przewlekle leczysz się z powodu jakichś dolegliwości (np. niedoczynność tarczycy, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca) wskazane jest poinformowanie Twojego lekarza prowadzącego (np. lekarza rodzinnego, endokrynologa, kardiologa) o tym, że czeka Cię operacja.
 • Jeżeli Twoje zęby się ruszają lub wymagają leczenia, postaraj się odwiedzić dentystę.
 • Jeżeli Twoje samopoczucie lub stan Twojego zdrowia znacząco pogorszą się od dzisiaj do dnia operacji (np. przeziębienie, zapalenie oskrzeli, infekcja dróg moczowych, stosowanie antybiotyku, biegunka), poinformuj o tym chirurga przed przyjściem do szpitala. Konieczne może być przesunięcie terminu operacji, ale pozwoli to uniknąć odwołania operacji w ostatniej chwili, gdy będziesz już w szpitalu.
 • Do szpitala weź wszystkie przewlekle stosowane leki oraz dokumentację medyczną (np. karty informacyjne, zaświadczenia, wyniki badań, EKG, USG, TK i inne).
 • Do dnia operacji jedz normalnie (unikając tłustych posiłków). W dniu operacji możesz spożywać klarowne płyny do 2-3 godzin przed znieczuleniem (do 400 ml klarownego, bogato węglowodanowego napoju: woda, woda z miodem, herbata, czarna kawa, rozcieńczony sok, a lekkostrawne pokarmy do 6 przed znieczuleniem.
 • Przychodząc do szpitala usuń lakier z paznokci.
 • W dniu operacji: - wykąp się, umyj zęby, przyjmij przewlekle stosowane leki oprócz tych, które zostały celowo odstawione przed operacją (zwykle są to doustne leki przeciwcukrzycowe, leki przeciwzakrzepowe), nie maluj się, usuń biżuterię.

  Załączniki do podglądu
https://spsk1.lublin.pl/artykuly/profesor-miroslaw-czuczwar-o-oddziale-intensywnej-terapii-w-nowym-budynku-szpitala-film-09

Prof. dr hab. n. med.

Mirosław Czuczwar

Lekarz Prowadzący

Dr hab. n. med.

Michał Borys

Z-ca Lekarza Prowadzącego

Dr hab. n. med.

Paweł Piwowarczyk

Adiunkt

Dr n. med.

Magdalena Fijałkowska

Starszy asystent

Dr n. med.

Elżbieta Rypulak

Starszy asystent

Lek.

Jacek Cięszczyk

Starszy asystent

Lek.

Andrzej Goral

Starszy asystent

Lek.

Oksana Wichowska

Starszy asystent

Lek.

Elżbieta Malicka

Starszy asystent

Lek.

Andrzej Potasiński

Starszy asystent

Lek.

Krzysztof Potasiński

Starszy asystent

Lek.

Jadwiga Śliwińska

Starszy asystent

Lek.

Sławomir Śliwiński

Starszy asystent

Lek.

Krzysztof Tyndel

Starszy asystent

Lek.

Marta Ząbek

Starszy asystent

Lek.

Agnieszka Ziółkiewicz

Starszy asystent

Lek.

Justyna Miękina

Starszy asystent

Lek.

Mariusz Pencuła

Starszy asystent

Lek.

Justyna Sysiak-Sławecka

Starszy asystent

Lek.

Aleksandra Zakrzewska-Szalak

Starszy asystent

Lek.

Rafał Wichowski

Starszy asystent

Lek.

Marta Szczukocka

Starszy asystent

Lek.

Piotr Szlązak

Starszy asystent

Lek.

Aleksandra Serwin

Starszy asystent

Lek.

Marcin Wiech

Starszy asystent

Lek.

Kai Wróblewski

Rezydent

Lek.

Tomasz Koper

Rezydent

Lek.

Klaudia Zyzak-Paszkiewicz

Rezydent

Lek.

Karolina Pituch-Sala

Rezydent

Lek.

Błażej Podgajny

Rezydent

Lek.

Krzysztof Ślusarczyk

Rezydent

Lek.

Maciej Kurzeja

Rezydent

Lek.

Damian Ruta

Rezydent

Lek.

Marta Łukasik

Rezydent

Lek.

Paweł Kutnik

Rezydent

Lek.

Katarzyna Kosz

Rezydent

Lek.

Karolina Pituch-Sala

Rezydent

Lek.

Grażyna Wnuk

Rezydent

Lek.

Olga Żuchnik

Rezydent

Lek.

Telefon

tel. 81 53 22 713 - Sekretariat Kliniki (7:30-15:05)
tel. 81 53 40 287 - Dyżurka Pielęgniarska
tel. 81 53 49 795 - Gabinetu Lekarza Dyżurnego (Alarmowy)

Adres

20-841 Lublin, al. Solidarności 8

E-mail

Wyślij e-mail