4 lutego br. odbyła się w SPSK Nr 1 konferencja prasowa podsumowująca trzeci rok funkcjonowania w naszym Szpitalu ośrodka ECMO. Ośrodek Pozaustrojowego Leczenia Niewydolności Wielona­rządowej powstał na bazie Oddziału Intensywnej Terapii II Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii SPSK Nr 1 w Lublinie. Leczeni są w nim pacjenci z niewydolnością wielonarządową przy pomocy techniki ECMO (Extracorporeal Membrane Oxygenation).

Kierownik II Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii SPSK Nr 1 - dr hab. n.med. Mirosław Czuczwar przyznał, iż ostatnio aparatura ta coraz częściej ratuje życie stosunkowo młodym osobom, u których wystąpiły ciężkie powikłania po grypie. Są to pacjenci przewożeni w stanie bezpośredniego zagrożenia życia, nie tylko z województwa lubelskiego, ale również z mazowieckiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego, małopolskiego - 80% pacjentów było transportowanych z innych ośrodków.

Kurier Lubelski / 05.02.2019:  "Lekarze ze szpitala przy Staszica ratują życie pacjentom dzięki aparatom ECMO"

Gazeta wyborcza Lublin / 05.02.2019: "Czasem tylko ECMO może pomóc. W Lublinie działa wyjątkowy ośrodek"

Radio Lublin (serwis internetowy) / 04.02.2019: "Ratują życie pacjentom, a ich entuzjazm sięga daleko poza Lubelszczyznę"

Panorama Lubelska TVP3 / 04.02.2019: wydanie z g. 18:30, min.15:30